DELO.UA: «Чому Україна різко збільшила імпорт металургійного коксу»

21.01.14

m_logo-2Притому, що українське виробництво металургійного коксу демонструє істотне падіння – на 9 % за чотири місяці 2013-го в річному співвідношенні (до 5,88 млн. тонн , імпорт цього матеріалу підскочив в рази. “Інтерфакс- Україна” наводить такі дані галузевого об’єднання “Металургпром”: у січні-квітні в країну було ввезено 412 тис. тонн коксу проти 86 тис. тонн за аналогічний період минулого року. Іншими словами, український коксовий імпорт з початку року зріс в 4,8 рази.
У держпідприємстві “Укрпромзовнішекспертиза” (УПЕ) називають дещо інші цифри. За оцінками цієї організації, у звітний період українські підприємства імпортували 451 тис. тонн коксу, тоді як в січні-квітні 2011 -го – 156 тис. тонн. За такою системою “імпортних координат” ввезення коксової продукції в нашу країну з початку року збільшився приблизно в 2,9 рази. Але в обох випадках можна говорити про кратний підйом в цій сфері.
Зазначене вище падіння в національній коксохімічної промисловості вже не один місяць пояснюється несприятливою ситуацією у металургійному виробництві України (основний споживач коксу). Крім того, в якості одного з факторів зменшення випуску даної продукції вказується освоєння вітчизняними металургами технології вдування пиловугільного палива (ПВП ) в доменному виробництві. Її використання призводить до помітного зменшення витрати коксу при виплавці чавуну. Це ж, в деякій мірі, може служити і певним поясненням різко збільшених його поставок в Україну з-за кордону…
Основним імпортером коксу в нинішньому році виступає комбінат “АрселорМіттал Кривий Ріг” (АМКР), на який у звітні місяці припало близько 80 % в таких поставках, говорить аналітик ІК Eavex Capital Іван Дзвінка. Решта ввозиться в основному на адресу МК “Запоріжсталь”. Істотне зростання імпорту цієї продукції, за його словами, чимало був продиктований скороченням спреду між цінами на кокс вітчизняного і зарубіжного виробництва. “Спостерігалося більш помітне падіння цін на більш якісний, порівняно з вітчизняним, імпортний кокс”, – коментує аналітик.
Керівник проекту ” Delphica ” (аналітична структура УПЕ) Олександр Крайніков уточнює – у січні-квітні поточного року АМКР імпортував 362 тис. тонн коксу. 313 тис. тонн при цьому було поставлено з Польщі , решта – з Казахстану, з комбінату “Арселор Міттал Теміртау”. Для порівняння: за ті ж місяці 2012 -го на адресу криворізького метпідприємства було завезено 147 тис. тонн польського коксу.
Експерт пояснює таке різке збільшення імпортних поставок для одного тільки підприємства – АМКР – оптимізацією внутрішньокорпоративних витрат в рамках всієї групи ArcelorMittal, в яку входить сьогодні колишня ” Криворіжсталь”. У Польщі впали обсяги виробництва металопродукції, тому надлишковий кокс глобальна сталева корпорація розподіляє звідти на Кривий Ріг. До цього представник ” Delphica ” додає, що ціни на українську вугільну сировину, що застосовується для виготовлення коксу, зараз перегріті.
“З впровадженням пиловугільного вдування на “Запоріжсталі” змушені приділяти більше уваги якості коксу, а значить і якості вугільної сировини. Така сировина обходиться дорожче. Тому компаніям , які не забезпечені своїми вугільними активами, стає вигідним імпортувати якісний кокс”, – пояснює А. Крайніков.
Вартісні причини, втім, всієї зацікавленості українських компаній в імпорті металургійного коксу не пояснюють. Можна припустити, що різке зростання в обсягах його постачання з-за кордону певною мірою продиктований і наміром українського уряду закрити в поточному році іноземний канал забезпечення метпідприємств цим матеріалом. Йдеться про постанову КМУ № 225 від 13 березня , яким вводиться квотування вугільного імпорту і фактично забороняється ввезення коксу в країну. Не виключено, що перед вступом даних заходів законної сили з 1 червня деякі українські меткомпанії намагаються створити певний запас якісного імпортного коксу…