На регіональних ринках сталеливарної сировини ціни коливалися в широкому діапазоні
У квітні – на початку травня котирування передільного чавуну на регіональних ринках коливалися в широкому ціновому діапазоні. Як і на початку карантину, імпортери продовжували наполягати на зниженні вартості сировини через проблеми з реалізацією плоского прокату і відсутності необхідності нарощувати складські запаси
При цьому трейдери не поспішали йти на поступки, аргументуючи свою позицію низькою пропозицією і відсутністю падіння цін на металобрухт. Цінове протистояння між покупцями і продавцями призвело до того, що угоди укладалися епізодично. При цьому перевага віддавалася бразильським постачальникам, які мали можливість поставити невеликі партії матеріалу в короткі терміни.
У перший тиждень травня ціни на переробний чавун залишилися переважно незмінними. Не дивлячись на падіння цін на металобрухт, виробники чавуну не йшли на поступки через дуже низьку рентабельність виробництва матеріалу. Більшість з них скоротили завантаження доменних потужностей, що зумовило низький рівень пропозиції на більшості регіональних майданчиків.
З огляду на напружену ситуацію, що склалася на регіональних ринках цінова кон’юнктура на кінець першого тижня травня наступна: Азія cif 310 $/мт, Бразилія fob 295 $/мт, СНД fob (без врахування пропозицій Донецького МК) 300 $/мт, США cif 320 $/мт.
Згідно з прогнозами експертів «Укрпромзовнішекспертизи», в травні ціни на чавун продовжать знижуватися на всіх без винятку регіональних ринках. Виробники не матимуть шансів на утримання котирувань в силу падаючих цін на металобрухт в Італії, Туреччини і окремих штатах США, а також відсутність попиту з боку виробників сталі.
Крім дії зазначених факторів, негативний вплив на котирування чавуну надасть і скорочення собівартості виробництва, обумовлене падінням спотових цін на залізну руду і контрактної вартості коксівного вугілля. Як наслідок, ініціатива при ціноутворенні буде знаходиться в руках у імпортерів. Прогнозований діапазон котирувань в травні – 230-250 $/т fob.
На регіональних ринках металобрухту ціни демонстрували позитивний тренд. У першій половині квітня котирування на металобрухт підросли зважаючи на необхідність поповнення запасів турецькими і південнокорейськими покупцями. Важливим фактором зростання котирувань стало скорочення збору металобрухту на внутрішніх ринках США і ЄС. Однак поповнивши запаси, металурги знову пішли з ринку, роблячи істотний тиск на ціни.
Незважаючи на несприятливий попит, постачальники відмовлялися йти на поступки, оскільки поточні ціни були недостатніми для рентабельної торгівлі ломом і стимулювання низових рівнів заготівлі брухту в своїх країнах. Як наслідок, у другій половині квітня ціни коливалися в широкому ціновому діапазоні.
Однак на початку травня ситуація погіршилася і ціни на всі базові види металобрухту знизилися на всіх регіональних ринках. Причина падіння – високі запаси у імпортерів в умовах слабкого попиту на плоский і довгий прокат. Турецькі імпортери укладали невеликі угоди, при цьому їм вдалося домогтися зниження котирувань на базовий вид HMS 1&2 (80:20) до 240-250 $/т cif.
З огляду на ситуацію, що склалася на регіональних ринках, цінова кон’юнктура на кінець першого тижня травня коливалася в діапазонах: ЄС, HMS 1&2 (80:20) fob 215-220 $/мт, Азія, HMS1, cif 240-250 $/мт , Туреччина, HMS1&2 (80:20), cif 245-250 $/мт, Україна3А, fob 200-205 $/мт.
Аналітики УПЕ прогнозують, що в травні зниження цін продовжиться в зв’язку зі збереженням знижувального тренду в сегменті прокату, а також наближення Рамадану, святкування якого традиційно обумовлює падіння ділової активності на Близькому Сході і в Північній Африці. Крім того, тиск на ціни робить наявність у багатьох імпортерів високих запасів, сформованих в середині квітня.
Наявність досить значної кількості негативних факторів не вплине на падіння цін, яке істотно сповільниться, оскільки рентабельність заготівлі металобрухту в США і ЄС наблизиться до нульового рівня. Як наслідок, багато заготівельні майданчики просто зупинять свою діяльність до поліпшення ситуації. Прогнозний діапазон цін на лом в травні – 230-250 $/т cif.