Ослаблення кризових тенденцій через виробництво товарів з високою доданою вартістю
18 березня 2016 року відбувся Український форум бізнесу, на якому було прийнято рішення про розробку плану надзвичайних заходів щодо подолання кризи в країні. У форумі взяли участь політичні лідери, депутати Верховної Ради, представники бізнесу та громадських організацій.
Пакет антикризових заходів містить наступні положення: посилення безпеки ведення бізнесу в Україні та захист прав власності, заходи щодо підвищення ефективності функціонування державного апарату, інвестиційної підтримки реального сектору економіки, вдосконалення фіскальної політики, спрощення доступу бізнесу до фінансових ресурсів, заходи з підтримки експорту та адаптації до умов зони вільної торгівлі “Україна – ЄС”.
Директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Власюк В.С. виступив на форумі з доповіддю про необхідність консолідації зусиль влади і бізнесу для виробництва в Україні конкурентоспроможних товарів з високою доданою вартістю за наступними напрямками: переробна промисловість, енергоефективність, модернізація інфраструктури. «Існуючі державні інститути не здатні організувати ефективний інвестиційний процес, – зазначив у своєму виступі Володимир Власюк, – Тому потрібна реформа, спрямована на створення інвестиційних стимулів з паралельним розвитком людського капіталу та економічних свобод».
В рамках форуму Володимир Власюк презентував частину результатів дослідження з визначення 200 товарів переробної промисловості України, що можуть стати конкурентоспроможними на зовнішніх ринках. До товарів найбільш привабливих для експорту можна віднести: харчові продукти (8% середньорічного приросту світового імпорту), продукти переробки зерна (9%), товари металообробки (8%), продукцію машинобудування (7%) і товари легкої промисловості (7%). Позитивним фактором, що обумовлює перспективність виробництва даних товарів в Україні, є наявність сировинної бази і необхідних потужностей для їх виробництва.
Активний розвиток переробних галузей допоможе частково вирішити проблему безробіття, наслідком якого є масштабна еміграція працездатного населення України, в тому числі висококваліфікованих кадрів, які не знаходять собі застосування в умовах стагнації економіки, орієнтованої на виробництво товарів нижчих технологічних укладів. Так, за інформацією Міністерства праці, приблизно 3-5 млн. осіб виїхали з України в інші держави з метою працевлаштування. Однак, за оцінками експертів, реальні цифри трудової еміграції суттєво вищі (приблизно 6-8 млн. осіб).