Позитивні тенденції на регіональних ринках сталеливарної сировини
У жовтні котирування металобрухту на регіональних ринках під впливом різних факторів демонстрували різноспрямовані тренди.
Перша половина жовтня під впливом попиту з боку турецьких покупців ознаменувалася повільним підвищенням цін з 295 $/т на початку жовтня до 308 $/т в середині місяця за HMS 1&2 (80:20), cif. Проте в другій половині тренд став низхідним – в результаті ціни впали до 300 $/т. Споживачі сировини, довівши рівень залишків до нормативного значення, втратили інтерес до закупівель, при цьому багато експортерів не встигли розпродати накопичений раніше металобрухт. З огляду на обставини, що склалися, продавці надали знижки з метою мінімізації складських запасів. До кінця жовтня найбільшим попитом користувався лом з ЄС, що обумовлено оптимальним співвідношенням ціна/якість пропонованої європейської сировини (270 $/т за HMS 1&2 (80:20) fob біржа в Роттердамі).
Протягом останнього тижня жовтня ціни почали зростати на тлі активізації контрактації матеріалу в Туреччині: ЄС (HMS 1&2 (80:20) fob) – 275 $/мт, Азія (HMS1, cif) – 320 $/мт, Туреччина (HMS 1&2 (80:20), cif) – 300 $/мт. Позитивний тренд котирувань пов’язаний із забезпеченням сировиною поточних виробничих програм і початком формування зимових складських запасів. На ринках США і ЄС відзначається погіршення показників ломозаготівлі, що надає підвищувальний вплив на вартість металобрухту.
Негативні тенденції на ринку металобрухту додали знижувального тиску на котирування чавуну. До третьої декади жовтня котирування передільного чавуну поступово знижувалися на тлі досить високої пропозиції з боку трейдерів з СНД, які поспішали розпродати накопичену сировину. Як наслідок, ціни на чавун скоротилися на 10-20$. До кінця місяця експортери посилили опір імпортерів через не дуже високі показники рентабельності роботи.
В останній тиждень жовтня трейдери з СНД пішли на додаткові поступки італійським покупцям і відвантажили кілька невеликих партій по 320-330 $/т fob. В цілому робочий діапазон котирувань на чавун при поставках з Росії і України становить 320-360 $/т fob. На ринку Туреччини попит на чавун тимчасово згас внаслідок девальвації турецької ліри, що призвело до подорожчання сировини при перерахунку на національну валюту.
На котирування металобрухту в листопаді буде впливати сезонність і попит. У першій половині листопада попит на брухт буде слабким через несприятливу світову кон’юнктуру ринку готового прокату. Починаючи з другої половини листопада – аж до січня включно – попит на брухт зростатиме з огляду на формування складських запасів і поступового поліпшення попиту на довгий прокат. Прогнозний діапазон цін на лом в листопаді – 295-315 $/т cif.
Експерти УПЕ прогнозують, що ціни на чавун зростатимуть під позитивним впливом очікуваного росту вартості металобрухту і уповільнення здешевлення плоского прокату. До кінця листопада очікується пожвавлення торгівлі в сегменті готового прокату, що дозволить експортерам підвищувати ціни. Прогнозований діапазон котирувань в листопаді – 320-370 $/т fob.