Розвитком високих технологій в Україні має опікуватися держава
Без втручання держави Україна не зможе конкурувати з розвиненими економіками: вважає економіст
З директором ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Володимиром Власюком говоримо про постачання української сировини іншим країнам та перспективи розвитку високих технологій в Україні
Едуард Лозовий: Українська економіка — це банани чи високі технології?
Володимир Власюк: Ми не можемо сказати, що українська економіка — це банани, тому що ми виробляємо літаки та беремо участь у космічних програмах. Ми можемо здійснювати енергетичне машинобудування. Але всього цього ми робимо мало.
У нас переробна промисловість складає близько 12%. Якщо ми звідси виділимо те, що стосується машинобудування, то я б говорив про 1,5 — 2%.
Любомир Ференс: Українську економіку часто називають сировинною. Чи це назавжди?
Володимир Власюк: Треба бути оптимістом. В Радянському Союзі було багато машинобудування в Україні,тому що тут народжується багато людей, які можуть бути інженерами, математиками, конструкторами. Це основне. Людський капітал є. Але молоді люди не знаходять роботи і виїжджають.
Розробки військово-промислового комплексу треба переносити у виробництво мирної продукції. Якби не було військових програм США, я думаю, не було б інтернету.
Любомир Ференс: Ніхто з наших стратегічних партнерів не хоче побудувати завод, наприклад, з виготовлення пасти, щоб люди мали роботу.
Володимир Власюк: Ми зараз продаємо сировину видобувної вартості. Економіка, яка має більш досконалу структуру, влаштована так, що вона використовує сировину на свою користь. У нас є дерева, фрукти, але немає переробних підприємств. Тому сировину купують підприємства Туреччини чи Польщі, вони її переробляють, створюють додану вартість, продають цю перероблену сировину нам же.
Любомир Ференс: Чи дають західним інвесторам заходити в Україну?
Володимир Власюк: Я маю контакти з бізнесом. Я почув, що їм заважає відсутність базових правил ринкової економіки. Мова іде про захист приватної власності та рівні правила. Також місцевий бізнес часто не пускає конкурентів. Така тенденція є.
Вільний ринок не працює в області створення високих технологій. Це той сектор, яким має опікуватися держава. Має бути державна політика, яка сприятиме розвитку промисловості.