У квітні металурги змогли реалізувати мінімальний приріст цін
У першій половині квітня на більшості регіональних ринків домінував помірний висхідний ціновий тренд. Однак тяжіння з боку попиту виявилося недостатньо для того, щоб компенсувати тиск факторів COST-DRIVEN моделі – падіння цін на руду та брухт з третьої декади місяця. В результаті , ціни на готову продукцію і напівфабрикати також зупинили зростання, а на окремих ринках почали поступове сповзання . Така інформація міститься в щомісячному дослідженні ринку стали , проведеному ДП «Укрпромзовнішекспертиза » ( УПЕ ) в рамках проекту «Дельфіка».
В азіатському регіоні перші 2-3 тижні квітня характеризувалися планомірним підвищенням цін , яке диктувалося діями китайських експортерів . «Виробники в Піднебесній , отримавши підтримку з боку внутрішнього попиту , що супроводжувалося зростанням собівартості через подорожчання руди , змогли реалізувати 5-18 $ / т приросту в цінах поставок продукції на зовнішні ринки» , – коментує Павло Перконос , начальник аналітичного відділу, директор з розвитку проекту «Дельфіка». З другої половини квітня ціновий тренд розвернувся вниз на тлі обвалу цін на руду в умовах подальшої жорсткості умов кредитування для компаній гірничорудного сектора.
При реалізації травневих і червневих обсягів продукції турецьким постачальникам вдалося домогтися підвищення цін угод на 5-8 $ / т. Підтримку даного тренду надали активізація попиту після виборів , що відбувся ще в березні приріст цін на сталевий брухт і скорочення пропозиції продукції зважаючи на ремонтні роботи на заводі ISDEMIR .
У квітні постачальники плоского прокату з СНД вийшли на ринок з продукцією травневого виробництва . Заявлені ціни виявилися на 10-15 $ вище березневих рівнів . «Таким чином , українські та російські постачальники вирішили скористатися сприятливою кон’юнктурою ринку тонколистового прокату в Туреччині та США , де місцеві компанії ще раніше збільшили ціни угод . Поки озвучений приріст вдалося реалізувати лише частково », – відзначає Павло Перконос .
У сегменті заготовки на хвилі пожвавлення попиту в Туреччині та Єгипті в першій половині квітня постачальникам з СНД вдалося реалізувати зростання цін на 10 $ / т з початку місяця , закріпивши рівень в 510 $ / т FOB і фактично повністю закривши книги замовлень на травень. Лише наприкінці квітня стали проявлятися ознаки помірній ціновій корекції. «Залишки нереалізованої травневої продукції вже контрактувалися з невеликими дисконтами , що було викликано ослабленням попиту на ключових ринках збуту і просіданням цін на брухт у Туреччині » , – відзначає Павло Перконос . До початку травня котирування в портах Чорного моря опустилися до позначки в 500 $ / т FOB , хоча зустрічні пропозиції з боку покупців становлять близько 495 $ / т.
«Загалом , зростання цін у портах Чорного моря у квітні був дуже обмеженим у своєму масштабі. Як і колись , подібна цінова політика постачальників з СНД (у першу чергу , з України ) обумовлена необхідністю пошуку альтернативних ринків збуту продукції в умовах ескалації військового та політичного конфлікту між Росією і Україною . На руку українським заводам зіграла подальша девальвація гривні, що зумовило зниження доларової собівартості і дозволило поліпшити показники рентабельності без значного зростання цін », – коментує Павло Перконос .
За прогнозами УПЕ, в умовах сезонного ослаблення попиту в галузях, що споживають сталь ( наближаються Рамадан в мусульманських країнах і період відпусток у Європі та США ) металурги змушені будуть йти на поступки при реалізації продукції в травні-червні. «Крім того , попит на продукцію з СНД буде знижуватися в умовах військово-політичного конфлікту між Україною і Росією ( можливі санкції по відношенню до прокату з Росії і побоювання з складнощів з доставкою прокату з України )», аргументує Павло Перконос .
З питань отримання повних результатів дослідження «Ринок сталі: аналітика, прогнози, сценарії»: Юрій Добровольський, начальник відділу маркетингу, тел. 044-486-33-05, e-mail: Dobrovolskyi@expert.kiev.ua