В 2016р. заготівля металобрухту в Україні знизилася до мінімального рівня за останні 20 років

20.03.17

metallolom sumy 1Заготівля металобрухту в 2016 році скоротилася до 3,5 млн. тонн – це мінімальний показник за останні 20 років

Основні фактори катастрофічного падіння збору брухту – виснаження легкодоступних джерел сировини, стагнація машинобудування, зниження закупівельних цін в доларовому еквіваленті та вихід з ринку частини підприємств, орієнтованих на експорт.

Заготівля брухту в Україні, 2001-2016рр., млн. тонн

Zagotovkq loma Ukraine“По нашим оцінкам, Україна має в своєму розпорядженні суттєвий резерв металофонду, який відпрацював свій ресурс. – Коментає ситуацію на ринку заступник директора Юрій Добровольський. – Так сумарний металофонд країни включає в себе ~ 600 млн. тонн металу, в структурі якого ~ 390 млн. тонн або 65% займає повністю зношений метал, який підлягає заміні. Однак відсутність інвестицій в оновлення основного капіталу країни не дозволяють отримати потенційно існуючі обсяги металобрухту”.
Брак металобрухту на внутрішньому ринку став причиною загострення протистояння між металургами і експортерами сировини. У свою чергу це призвело до судових позовів металургів і тимчасової відсутності юридичного механізму експорту. Ухвалення закону про скасування ліцензування і квотування з паралельним введенням експортного мита 30 євро/тонна посприяло відновленню експорту в невеликих обсягах в останньому кварталі 2016 року. В цілому в 2016 році було експортовано 277 тис. тонн, що практично в п’ять разів менше, ніж в 2015 р. (1 208 тис. тонн). При цьому майже весь експорт – 99,7% – припав на Туреччину.
У 2016 році імпорт брухту склав 43,2 тис. тонн, тоді як в 2015 році імпорт склав всього 4,7 тис. тонн. Українські металурги були змушені нарощувати закупівлю металобрухту з зовнішніх джерел на тлі низької продуктивності внутрішньої заготівлі.
Ще до недавнього часу (до 2013р.) одним з основних постачальників сировини для українських металургів був Казахстан. На сьогоднішній день поставок з цієї країни майже немає через введеної урядом Казахстану заборони на вивезення брухту. Основні обсяги брухту ми імпортуємо з тієї ж Росії.
Дещо інша ситуація склалася з внутрішніми поставками металобрухту. Експерти Укрпромзовнішекспертизи відзначають, що в 2016 році вони незначно збільшилися до 3198 тис. тонн, що на 281 тис. тонн більше, ніж роком раніше. Збільшення поставок відбулося у зв’язку з ростом попиту на тлі нарощування виробництва сталі, а також фактичною відсутністю альтернативи у вигляді поставок на експорт.
У 2016р. загальні потреби заводів в привізному брухті склали 3,9 млн. тонн, тоді як поставки без імпорту досягли всього лише 3,3 млн. тонн – отже, в 2016р. дефіцитність брухту склала близько 0,55 млн. тонн, проти 0,33 млн. тонн в 2015 році.