У грудні цінова кон’юнктура сталеливарної сировини залишалася незмінною

14.01.20

raprapra-300x188

Впродовж грудня 2019 р. ціни на переробний чавун залишалися практично без змін на всіх регіональних ринках

Прагнення експортерів підняти ціни зіткнулися з достатніми запасами матеріалу у імпортерів, а також перевагою останніх імпортувати якісні марки сталевого брухту. Цінового протистояння на ринку сприяла низька рентабельність торгівлі слябів і рулоном. Як наслідок, чавун купувався одиничними невеликими партіями тими заводами, які відчували гостру потребу в забезпеченні поточних виробничих програм. У грудні цінова кон’юнктура не змінювалася і виглядала наступним чином: Азія cif 345 $/мт, Бразилія fob 315 $/мт, СНД (без урахування пропозицій Донецького МК) 325fob $/мт, США cif 345 $/мт.

У перший тиждень січня котирування передільного чавуну знову залишилися незмінними. Експортери намагаються підвищувати ціни пропозицій, однак імпортери не погоджуються йти на поступки на тлі досить високих запасів сировини на своїх складах, а також через відсутність явного зростання цін на плоский прокат в ЄС і на ринку США. На даний момент найбільшим попитом користується чавун з Росії, виробники якої ще не закрили книгу замовлень на січневе виробництво.

Згідно з прогнозами експертів «Укрпромзовнішекспертизи», в січні котирування передільного чавуну будуть коливатися в широкому ціновому діапазоні. Спроби трейдерів підвищити ціни натраплять на жорсткий опір імпортерів, які вже зараз відчувають певні труднощі з реалізацією плоского прокату. Також стабілізації попиту і вартості матеріалу посприяє загасання цінового зростання в сегменті довгого прокату. Прогнозований діапазон котирувань в січні – 315-335 $/т fob.

У першій половині грудня котирування металобрухту зростали через обмежену пропозицію і зростання попиту на прокат. Незважаючи на позитивну тенденцію, трейдери не поспішали продавати накопичену сировину, очікуючи підвищення цін в найближчому майбутньому. У другій половині грудня котирування стабілізувалися на тлі наближення новорічних свят і ситуативного ослаблення попиту на готовий прокат. Крім того, різниця цін на лом і сталеву заготовку звузилася до мінімально допустимого значення. В результаті багато металургів переключилися на імпорт напівфабрикатів. Протягом грудня цінова кон’юнктура незначно коливалася: ЄС, HMS1&2 (80:20) fob 270-275 $/мт, Азія, HMS1, cif 300-305 $/мт, Туреччина, HMS1&2 (80:20) cif 295-300 $/мт, Україна3, fob 255-260 $/мт.

Початок січня також не приніс ніяких змін. Основні гравці продовжують повертатися до активних переговорів після тривалих новорічних канікул, однак угоди укладалися лише епізодично. Найбільшим попитом користується сировина з ЄС, тоді як американський лом неконкурентний за ціною – комерсанти з США готові відвантажувати матеріал за цінами не нижче 310 $/т cif, оскільки внутрішні ціни на американському ринку вже зросли до 250 $/т exw.

Аналітики УПЕ припускають, що в січні котирування металобрухту стабілізуються. Тривале цінове зростання в попередні місяці зумовить збільшення продуктивності брухтозаготівельних галузей в США і ЄС. Швидке зростання цін стане фактором падіння рентабельності торгівлі металопрокатом основних імпортерів. До того ж до січня високі запаси металобрухту будуть сформовані у більшості великих покупців, що чинитиме тиск на попит. Незважаючи на наявність достатньої кількості понижувальних факторів, навряд чи варто розраховувати на падіння котирувань брухту в силу домінуючого зростання цін на ринку довгого прокату. Підтримку цінам надасть і сезонне скорочення збору брухту, і зростання внутрішніх цін в США, а також на ринках найбільших постачальників брухту з ЄС – Німеччини і Великобританії. Прогнозний діапазон цін на лом в січні – 290-310 $/т cif.