Запаси прокату в українських портах різко зросли
Нарощування виробництва в грудні в умовах ослаблення попиту на зовнішніх ринках зумовило різке зростання запасів прокату в українських портах – на 27 % до 2245 тис. т в порівнянні з кінцем листопада. Обсяги запасів українського прокату злетіли на 31 % до 1655 тис. т – максимум з 2009 року. Така інформація міститься в щомісячному дослідженні ринку стали , проведеному ДП «Укрпромзовнішекспертиза» (УПЕ).
У сегменті довгого прокату запаси українського прокату зросли на 130 тис. т, що супроводжувалося в цілому горизонтальній ціновою динамікою протягом місяця. «Спад торгівлі обумовлювався вкрай острожної закупівельної політикою трейдерів і кінцевих споживачів. Так, покупці, на відміну від попередніх років, зайняли жорстку позицію на ринку, відмовляючись приймати на себе ризики нарощування складів наприкінці фінансового року», – коментує Павло Перконос, заступник начальника аналітичного відділу УПЕ. Лише в сегменті напівфабрикатів виробникам з СНД вдалося до кінця місяця закрити ряд великих угод з перекатчиками з Близького Сходу і Північної Африки, добившись невеликого зростання цін угод (505-515 $/т fob).
Поки більшість експортерів у портах Чорного моря знаходяться поза ринком через святкування Нового року і Різдва. Проте вже в січні зростання котирувань відновиться. «Сприяти подальшому зміцненню цін буде низький рівень запасів в ряді регіонів, а також бажання виробників компенсувати втрати попередніх періодів в умовах збереження високої собівартості» – коментує Павло Перконос .
По продукції плоского прокату зростання запасів виявився ще більш істотним – близько 260 тис. т. В умовах домінуючих висхідних тенденцій на регіональних ринках, виробникам з СНД ще на початку місяця вдалося реалізувати приріст цін на ринку Туреччини на 10-15 $/т. З третьої декади грудня активність на ринках різко знизилася. Проте вже в другій половині січня постачальники з СНД мають намір вийти на ринок з пропозицією продукції лютневого виробництва за вищими цінами.
За прогнозами УПЕ, в сегменті плоского прокату ціни продовжать зростання в січні -березні. «У січні трейдери будуть продовжувати поповнювати запаси в очікуванні сезонного збільшення попиту кінцевих споживачів у весняний період. Крім того, контрактні ціни на бразильське залізорудну сировину, частково використовується в країнах Європи і в Туреччині, виростуть в 1 кварталі 2014 року, що призведе до зростання собівартості. Ці фактори будуть штовхати ціни вгору і в лютому –березні», – аргументує Павло Перконос .
Водночас, вагомими чинниками, стримуючими масштаби зростання в найближчі місяці, залишаться різко зрослі запаси продукції в українських портах, а також знову посилений тиск на світові ціни з боку китайських постачальників, що пропонують свою продукцію за конкурентними цінами.